SGK | Konular | Kitaplar

Ssk Emeklisine Müjde! Maaşlar Bayram Öncesi Ödenecek

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, 'Bir milletvekilimizin, seçilmiş, halkın reyleriyle parlamentoya gelmiş bir arkadaşımızın bir akşam özgürlüğünden mahrum edilmesi, amacı ne olursa şu ana kadar serbest bırakılmaması fevkalade vahimdir, çirkindir, bunu şiddetle kınadığımızı ifade etmek istiyorum' dedi.Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hükümet Sözcüsü Arınç, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in Bakanlar Kurulu'nda bakanlıklarının rutin çalışmalarıyla ilgili sunum yaptıklarını belirterek, toplantıda Suriye'den Türkiye'ye sığınanların durumları, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un İstanbul temasları, Suriye tarafından düşürülen uçakla ilgili son gelişmeler ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Myanmar ziyaretinin ele alındığını söyledi.

Ramazan Bayramı'nın yaklaştığını anımsatan Arınç, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) emeklilerinin aylıklarıyla ilgili bayram öncesinde bir ödeme söz konusu olacağını belirtti.

SSK emeklilerine aylıklarının her ayın 17'si ile 26'sı arasında ödendiğini, Ramazan Bayramı'nın da bu yıl 19 Ağustos'ta başlayacağını hatırlatan Arınç, 'Dolayısıyla emeklilerimizi mağdur etmemek, emeklilerimizi sevindirmek için SSK emeklilerinin aylıklarının öne alınması kararlaştırılmıştır. Aylığını ayın 22-23-24-25 ve 26'sında alınlar için bu ayın 16'sında ödeme yapılacaktır. Aylığını 17-18-19-20 ve 21'inde alanlar bu ayın 17'sinde emekli maaşını alabileceklerdir. Emekli sicil numarasının son rakamı çift olanlar 16 Ağustos'ta tek olanlar da 17 Ağustos'ta emekli aylıklarını bayram öncesinde alabileceklerdir. Bu uygulamadan 5 milyon 926 bin küsür, 6 milyona yakın SSK emeklisi istifade etmektedir' diye konuştu.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırılmasının da Bakanlar Kurulu'nda öncelikle olarak görüşüldüğünü anlatan Arınç, hükümet olarak bu olaydan büyük üzüntü duyduklarını bildirdi.

Arınç, 'Bu, gerçekten çok çirkin ve terörün hangi boyuta ulaşacağını göstermesi bakımından fevkalade vahim bir durumdur. Bir milletvekilimizin, seçilmiş, halkın reyleriyle parlamentoya gelmiş bir arkadaşımızın bir akşam özgürlüğünden mahrum edilmesi, amacı ne olursa şu ana kadar serbest bırakılmaması fevkalade vahimdir, çirkindir, bunu şiddetle kınadığımızı ifade etmek istiyorum' dedi.

Hükümet olarak bir milletvekilinin böyle bir muameleye maruz kalmasından büyük üzüntü duyduklarını vurgulayan Arınç, olayla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İçişleri Bakanı'nın kurula bilgi sunduklarını söyledi.

Arınç, olayın en yakın görgü tanıklarından bir muhabirin anlattıkları ile Tunceli Valiliği ve Emniyet Müdürlüğünden alınan bilgilerin örtüştüğünü belirterek, şunları söyledi:

'İki kişi silahlı olarak Tunceli Ovacık'ta gündüz seçim çalışması yapan, seçmenlerini ziyaret eden milletvekilimizin akşam saatlerinde dönerken uğradığı muamele artık herkes tarafından bilinmektedir. İkisi, yani danışman ve muhabir serbest bırakılmış ama sayın milletvekilimiz teröristler tarafından birkaç günlüğüne alıkonulacağı, hatta ifade doğruysa misafir edileceği şeklindeki davranışma alınıp götürülmüştür. Olay bütün imkanlarımızla takip edilmektedir, araştırılmaktadır ve sayın milletvekilimizin en kısa sürede özgürlüğüne kavuşacağı ümidiyle de bu çalışmalar her an Sayın Başbakanımız tarafından ciddiyetle takip edilmektedir.'

-'Yapılacak tek şey milletvekilimizin can güvenliğini tehlikeye atmamaktadır'-

Teröristlere karşı bir eylem, bir harekat yapılabilmesinin gündemde olduğunu vurgulayan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Ancak burada yapılacak olan tek şey milletvekilimizin can güvenliğini tehlikeye atmamaktadır. Dolayısıyla bir eylem, bir harekat bir aksiyon yerine milletvekilimizin en kısa sürede özgürlüğüne kavuşması amaçlanmaktadır. Bu konudaki hassasiyetimizin ben dikkatle takip edileceği umudundayım. Esasen örgütün öncelikle bunu üstlendiğini ve birkaç gün sonra da serbest bırakılacağını söylediğini örgüte yakın kaynakların ifade ettiğini sizlerde biliyorsunuz.

Bizde ümit ediyoruz ki birkaç gün içerisinde veya en kısa süre içerisinde sayın milletvekilimiz özgürlüğüne kavuşacak ve teröristlerin elinden bir şekilde kurtulmuş olacaktır. Şunu hepiniz çok iyi bilmelisiniz, bugüne kadar AK Partili il ve ilçe başkanlarımız, belediye başkanlarımız, AK Partili olmayan, kamu görevlisi olan pek çok insanımız ki içlerinde bir kaymakam adayının, öğretmenlerin, bir kaç arkadaşımızın daha bulunduğunu biliyorsunuz. Aynı amaçlarla kaçırılmıştı. Maalesef Şırnak'taki il başkan yardımcımız siyasi çalışmaları sebebiyle evinin önünde şehit edilmiştir.

Pek çok vatandaşımızın, yurttaşımızın örgüt tarafından bazen haraç almak adına, bazen siyasi propaganda yapmak amacıyla, bazen de korku ve dehşet salmak, bölgede etkinliğini pekiştirmek amacıyla bu tür olaylara bizzat dahil olduğunu biliyoruz. Bu tür olayların örgüt tarafından işlendiğini biliyoruz. Ancak bir milletvekilimizin, yani bir parlamenterin bu şekilde kaçırılmış olması elbette üzerinde durulacak bir konudur. Hem olayı kınıyoruz hem de arkadaşımızın biran önce aramıza kavuşmasını diliyoruz. Biran önce de bu tür olayların kesinlikle sonlandırılması için bütün çalışmalarımızı yaptığımızı ve tedbirleri aldığımızı ifade etmek istiyorum.'